Maj 2021
Udostępnij:

„CZARNE ZŁOTO” POLSKICH WÓD


Kontynuujemy prezentację zespołów startupowych, tworzonych w ramach I edycji konkursu „Startup School UR”, realizowanego w ramach Projektu „Inkubator Innowacyjności 4.0”. Dzisiaj przedstawiamy propozycję na „Rozpoznanie bazy oraz możliwości użytkowania drewna z Jeziora Żywieckiego”.

ZAŁOŻENIA I CELE
Surowiec drzewny odpowiednio przechowywany w wodzie może posłużyć do produkcji wysokiej klasy produktów oraz półproduktów wykorzystywanych w różnych sektorach przemysłu drzewnego.  Jako rynek docelowy można śmiało wpisać pracownie meblarskie, zdobnicze, jak również liczne zakłady świadczące usługi jubilerskie i zoologiczne. Dzięki specyficznym właściwością estetycznym i użytkowym nawet niewielkich rozmiarów fragmenty są poszukiwane przez nabywców.

Wprowadzenie na rynek surowca wydobytego z środowiska wodnego świetnie wpisuję się w recykling oraz ekologiczne wykorzystanie surowców leśnych nie powodując zubożenia w środowisku, mogąc jedynie poprawić stan zbiorników wodnych w Polsce (zwiększenie retencji zbiorników wodnych na skutek ich oczyszczania z naniesionych w czasie wezbrań materii organicznych (w tym głównie drewna) oraz żwirów i namułów).  Fornir z drewna leżakującego na dnie zbiorników o stałym wysokim ciśnieniu jest nie do podrobienia, tak zwane wędzenie drewna nie daje współmiernego efektu.

Szacuje się że w Europie środkowo wschodniej jest największy zasób drewna wykopaliskowego w postaci czarnego dębu.
Dotychczasowe wydobycie surowca drzewnego pochodzącego z wieloletniego przelegiwania w środowisku o małym udziale tlenu było w głównej mierze wynikiem zdarzeń losowych. Duża część cennego surowca na skutek niewłaściwej eksploatacji ulega zniszczeniu. Projekt ma na celu dokonanie analizy stanu w jakim znajduje się drewno zatopione w zbiorniku wodnym oraz możliwości wydobycia z dna Jeziora Żywieckiego. Badania te mogą pozwolić na względne określenie opłacalności przeprowadzenia podobnych działań w innych zbiornikach wodnych oraz jeziorach w Polsce co może doprowadzić do znaczącego rozwoju w tym sektorze. Surowiec ten jest w dużej mierze wynikiem recyklingu w obiegu wodnym. Wydobycie drewna z dna zbiornika poprawi retencję tegoż zbiornika nie zubażając przy tym ekosystemu wodnego. Większość krajowego drewna wykopaliskowego pozyskiwana jest z torfowisk i bagien niewielki udział stanowi w tym sektorze pozyskanie surowca z obszarów wodnych w tym głównie z rzek. Pozyskanie drewna leżakującego w namułach zbiorników wodnych niesie innowacyjne spojrzenie na czas potrzebny do zaistnienia oczekiwanych efektów w postaci zmiany zabarwienia oraz niwelowaniu naprężeń. Prowadzone badania mogą również wpłynąć na szerszy pogląd na drewno wykopaliskowe w tym uwzględnienie różnorodności gatunkowej (dotychczas pozyskiwano głównie dęba brak informacji o pozyskaniu innych polskich gatunków). Drewno wykopaliskowe wydobyte z zbiorników oraz cieków wodnych stanowi własność Skarbu Państwa Polskiego.




ZESPÓŁ
mgr inż. Monika Gach – kierownik
dr hab. inż. Dariusz Kulak - opiekun merytoryczny
dr inż. Radosław Wąsik - pomoc merytoryczna oraz przy pracach terenowych
dr inż. Krzysztof Michalec - pomoc merytoryczna oraz przy pracach terenowych
mgr inż. Łukasz Mateusiak - pomoc przy pracach terenowych

W najbliższych dniach przedstawimy kolejne propozycje, jakie powstały w ramach konkursu – „Startup School UR” (Projekt „Inkubator Innowacyjności 4.0”).

W przypadku chęci współpracy z Zespołem, prosimy o bezpośredni kontakt. Zachęcamy także do kontaktu z uczelnianym Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz Centrum Innowacji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie sp. z o.o., gdzie mogą Państwo uzyskać konkretne informacje na temat komercjalizacji rozwiązań.

Osoby do kontaktu:

mgr inż. Wojciech Przywała – Broker Technologii
e-mail: wojciech.przywala@innowacje-ur.pl
tel.: 12 662 48 53

mgr Wojciech Borówka – Broker Innowacji UR
e-mail: Wojciech.Borowka@urk.edu.pl
tel.: 12 662 48 53


UWAGA - zapraszamy do odwiedzenia BAZY TECHNOLOGII – AGRITECHMARKET.PL

WIĘCEJ na temat warsztatów „Startup School UR”.

Organizatorami I edycji „Startup School UR”  byli: Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie poprzez Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu oraz Centrum Innowacji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Sp. z o. o. Wykonawcą spoza uczelni była firma Open Innovation House sp. z o.o.
Cykl warsztatów organizowany był w ramach Projektu pod nazwą „Inkubator Innowacyjności 4.0”, dofinansowanego z Programu pozakonkursowego „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach”, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.
Program pod nazwą „Inkubator Innowacyjności 4.0” realizowany jest w ramach projektu pozakonkursowego pn. „Wsparcie zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacja wyników prac B+R w jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 – 2020 (Działanie 4.4).

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Aleja Mickiewicza 21, 31-120 Kraków
rector[a]urk.edu.pl
NIP: 675 000 21 18    REGON: 000001815    ESP: /URKRAKOW/skrytka
  
© 2024 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie